Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

DCRP Organizing Convention

April 22 @ 8:00 am - 3:00 pm

General Info

All County Delegates are invited.

If you are unable to attend the DCRP Organizing Convention, please contact your Legislative District Chair or Vice-chair.

  • Find your Legislative (House) District here.
  • Find your Legislative District chair’s/vice chair’s contact information here. (Scroll down on the webpage.)

Agenda

The agenda is as follows (download here):

  • Call to order
  • Invocation: Commissioner Bret Milburn
  • Presentation of the Colors: NLS Boy Scout Troops, 1777 and 1408
  • Pledge of Allegiance: Senate 23 Chair Kathleen Anderson
  • Passing of the Bucket
  • Preliminary Credentials Report: Credentials Chair Tommy Triplett
  • Adoption of Rules: Rules Chair Don Guymon
  • Adoption of Agenda
  • Officer Elections
  • State Central Committee Elections
  • Close Registration & Final Credentials Report: Credentials Chair Tommy Triplett
  • Election Instruction: Elections Chair Lilian Bitner
  • Final Credential Report/Balloting for Officer and State Central Committee
  • Officer Reports
  • Delegation Reports
  • Officer and SCC Election Results: Chair Rob Anderson
  • Senate District Breakout 1:00 pm
  • Legislative District Breakout 2:00 pm
  • Adjournment 3:00 pm

Elections

The following positions will be available to run for:

  • Chair
  • Vice chair
  • Secretary
  • Treasurer
  • State Central Committee (13 seats)
  • Legislative District Chair
  • Legislative District Vice-chair
  • Senate District Chair
  • Senate District Vice-chair

If you are interested in running for a DCRP officer position or the State Central Committee and would like your name on the ballot, please read the DCRP Platform and send DCRP Chair, Rob Anderson ( robertanderson.dcrp@gmail.com ) the DCRP Platform support disclosure form with your name, contact information and what position(s) you would like to run for no later than April 12th at 11:59 pm . All positions can run from the floor.


Who’s Running (updated 4/16/2017)

Chair:

  • Teena Horlacher
  • Scott Quinney
  • Casey Fisher

Vice:

  • Drew Chamberlain
  • Tyler Moss
  • Helen Watts

Sec:

  • Brady Jugler

Treasurer:

  • Julie Johnson

Sen 21 Chair

  • Keith Linam
  • Wade Farraway

Sen 23

  • Chair- Elaine Oaks
  • Vice -Brandon Thacker

Leg District 19 Chair

  • Chesley Martin

Leg 20 Chair

  • Greg Frazier

SCC

  • Teena Horlacher
  • Joseph Rust
  • Phill Wright
  • Sylvia Fisk
  • Janice Legler
  • Don Guymon
  • Marilyn Stevens
  • Scott Balaich
  • Peter Cannon
  • Lemar Luke
  • Julie Edwards
  • Tonya Triplett
  • Tyler Moss
  • Paul Dixon
  • Bret Millburn
  • Lee Skabelund
  • Neka Roundy
  • Todd Weiler
  • Helen Watts
  • Jason Larsen
  • Greg Frazier
  • Brady Jugler

Details

Date:
April 22
Time:
8:00 am - 3:00 pm
Event Category:

Organizer

Phone:
(801) 710-2083
Email:
robertanderson.dcrp@gmail.com

Venue

Bountiful High School
695 Orchard Dr
Bountiful, UT 84010 United States
+ Google Map